Už je to úplně všude. Celkem se divím, že ve veřejnoprávní televizi připravují titulky lidé, kteří neumí česky. 🙁 Následující obrázek byl zachycen na ČT1 v pořadu Taxík.
Co je lepší? Upozornit na chybu (a nechat si pak vynadat, že tak to píše 99 % lidí) nebo tu chybu opravit (a opravené místo třeba dát tučně)?
Lidi, uvědomte si, že standartní je pravopisná chyba a v žádném případě to tak nemůže být. Pokud si ale pletete významy slov (jo, to je taky nemoc), tak si zkuste zapamatovat, že existuje standarta a standard (wiki).
Těch slov je víc. Například „ližiny“ na autě. Kolik lidí napíše Y po L a ještě se hádají, že lyže je také tvrdé… 🙂
Joo, tak tady bych asi zaváhala, ale google jasně vyzradil, z jakého základu slovo ližiny pochází.
Když nevím, co to je, z jakého slova je odvozeno, tak se to špatně odhaduje. Což je asi i případ standarty. 😉
Tak v tomhle naštěstí chybku nedělám, ale jinak snad ve všem :-). Tě k článku dovedlo M-IM forum ne? Tam se vlajkuje (dalo mi to, než jsem pochopil, co tím autorka myslela) pořád…
Trtkal: ale už to chápeš, jsi chytrý kluk. 😉
K napsání mě nakopla až ta chyba v televizi. Neuvěřitelné, bohužel skutečné!
Co se týče mých pravopisných chyb pomlčím, dělám jich mraky.
Ale co mě dokáže dopálit je, když někdo řekne „bysme“ místo „bychom“. Kvůli tomuhle výrazu už jsem se s několika lidmi pohádal, jestli to je blbost nebo pouze nespisovnost.
Hihi a moje babička říká bychme. 😀
[5] tak se s nima nehádej, díky jazykovému úzu se začíná tolerovat (povolovat) i bysme, brzo to bude i v pravidlech, uvidíš :).
Já bych teda taky napsal standartní, protože to vypadá líp a navíc bych vživotě nevyslovil standardní. Na to jak prznit češtinu je hodně způsobů, tenhle mi přijde takový nevinný.
V životě jistě bys taky nikdy nevyslovil svatba s T (ale napíšeš to).
Máš pravdu. Můj názor na toto slovo je prostě takový, napsal bych standartní a ne standardní, už jsem to psal, je to prznění češtiny, ale v tomhle případě je to nevinné. Narozdíl od různých w (místo v) či 3 (místo e) apod. U slov to samé, takových zprzněných slov se dá najít. Pokud není chyba v i/y či jiná písmeka, tak to ani moc neřešim, jak co, ale o slově standardní vím jak se píše, přesto bych napsal standartní.
já právě přemýšlím, co je přesný význam slova standarta?
Slovník spisovné češtiny říká: menší
vystuženývyztužený prapor: standarta prezidenta republiky. (+ odkaz v článku na wikipedii)